Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

fjw 

2019/06 Plavba po Dunaji z Melku do Kremsu

137 fotek 1 video letos v červnu - zobrazení 4 komentáře
V sobotu 21. června 2019 jsme podnikli plavbu po Dunaji z Melku do Kremsu. V Melku jsme si před plavbou prohlédli nádherný klášter a v Kremsu po přistání jsme se prošli malebnou pěší zónou města.
Klášter v Melku je slavný i díky světové literatuře. Umberoa Eco zasadil do Melku svůj román Jméno růže. Poprvé je toto místo zmíněno v pramenech v roce 831 (tehdy ještě pod názvem Medilica – slovanský výraz pro hraniční oblast). V desátém století bránil Melk úderům ze strany kočovných Maďarů. Koncem jedenáctého století převedl Leopold I. svůj hrad v Melku do správy benediktinských mnichů, kteří jej postupně přestavěli v opevněný klášter. Nechali sem přivézt i ostatky jednoho ze světců – svatého Kolomana, čímž vlastně učinili z Melku poutní místo. Na konci třináctého století klášter utrpěl obrovské škody při rozsáhlém požáru a musel být v podstatě celý přestavěn. O další čtyři století později přišel turecký vpád, který také zanechal své následky. Klášter prošel barokní přestavbou v letech 1702 až 1763, poslední rekonstrukce se pak datuje do roku 1978, kdy dostala budova i dnešní typický žluto-bílý nátěr. V současné době můžete obdivovat například rozlehlou klášterní knihovnu nebo třeba kostel sv. Petra a Pavla, který najdete uvnitř celého klášterního komplexu. Melcký kříž, který pochází z druhé poloviny 14. století a jenž zde můžete také zahlédnout, prý dokonce obsahuje úlomky z Ježíšova kříže.
Krems - už ve středověku bylo město důležitým tržištěm zvláště se solí. Toto právo mu udělil český král Přemysl Otakar II. První zmínka o městě pochází již z roku 995, později bylo v mapách označeno jako důležité obchodní město na Dunaji. V 11. a 12. století byl Krems dokonce mnohem významnější než samotná Vídeň. V 16. století se město stalo centrem reformace a za třicetileté války je načas okupovali Švédové. Do starého města se vchází branou Steiner Tor z roku 1480. Osou pěší zóny je ulice Obere Landstrasse lemovaná řadou historicky cenných měšťanských domů, v mnohých jsou obchůdky, kavárničky i vinné šenky. Při procházce městem s více než tisíciletou historií narazíte často na stopy „Kremžského Schmidta“, barokního malíře vlastním jménem Martin Johann Schmidt – např. barokní oltář v piaristickém kostele na Frauenbergplatzu nebo stropní fresky v kostele sv. Víta na náměstí Pfarrplatz. Zde stojí také renesanční radnice ze 16. století. Upoutá nás i dávná pevnost Gozzoburg ze 13. století. Ve Steinu nemůžeme minout minoritský chrám z roku 1264 či farní kostel sv. Mikuláše – opět Schmidtovy fresky. Nyní je Krems metropolí Dolnodunajské župy. Důstojnost jí dodává tamní univerzita, barvitost rozkvetlé ulice a udržované parky.
reklama

Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter
Vytvořte z tohoto alba:

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.

Partneři

Visa Mastercard Maestro American Express Visa Electron