2018/09 Polsko - Pohoří Biesczady

Název

2018/09 Polsko - Pohoří Biesczady

Popis

V pátek 21. září 2018 jsme při podzimní expedici v Polsku zavítali do pohoří Biesczady. Bieszczady jsou horstvem na pomezí Polska, Ukrajiny a Slovenska. Jsou magickým pohořím plným polonin, opuštěných míst a malinkých vesniček. Táhnou se v délce asi 70 km od Lupkovského průsmyku na západě po Užocký průsmyk na východě. Nejvyšším vrcholem Bieszczad je Tarnica (1.348 m). Přestože jsou Bieszczady pro Poláky téměř "na konci světa", tak centrální část hor patří k velmi navštěvovaným oblastem v Polsku. Na rázu dnešní bieszczadské krajiny měla velký vliv 2. světová válka a následné poválečné události. Velká část obyvatel, především ukrajinského původu, byla vystěhována do SSSR, zůstaly zde desítky opuštěných vesnic a vzniklo i vojenské pásmo. Až po dalších desítkách let, kdy se zdejší režim uvolňoval, se do krajiny začal postupně navracet lidský život. Přesto zpřetrhané vazby jsou zde stále patrné a krajina v lecčems připomíná českou Šumavu.
Velkou místní atrakcí je Běščadská lesní úzkokolejka (polsky Bieszczadzka Kolejka Leśna). Hlavní nádraží má ve stanici Majdan. Jedna ze zastávek se nachází přímo na hranici se Slovenskem v romantické osadě Balnica ukryté hluboko v lese, kam nevede žádná přístupová asfaltová cesta.
Asi nejcennější dřevěný kostel v Bieszczadech najdeme v místě bývalé vsi Smolnik poblíž ukrajinské hranice. Původní obec Smolnik byla po 2. světové válce vysídlena a zůstal z ní jediný objekt - tento kostel. Nová obec Smolnik byla poté po roce 1956 vybudována o něco severněji u hlavní silnice. Původně řeckokatolický kostel sv. Michala Archanděla (cerkiew św. Michała Archanioła) byl postaven v roce 1791. Po vysídlení obce v roce 1951 objekt pustnul. V roce 1974 se objektu ujala římskokatolická církev, stal se z něj kostel Nanebevzetí Panny Marie (kościół Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny) a postupně se dočkal i rekonstrukce. Jedná se o typický příklad architektury bojkovského kostela. V roce 2013 byl
zařazen mezi památky UNESCO. Smolnik - dřevěný kostel, památka UNESCO (cerkiew św. Michała Archanioła w Smolniku).
Bojkovský dřevěný kostel stojí v obci Równia nedaleko města Ustrzyki Dolne. Postaven byl v 1. polovině 18. století jako řeckokatolický kostel Péče Matky Boží (cerkiew Opieki Matki Bożej). v roce 1951 byli Ukrajinci, kteří obývali zdejší ves, vysídleni a kostel zpustnul. Sloužil jen jako skladiště, ale přesto se poměrně zachoval. Místní věřící se postarali o jeho záchranu a od roku 1969 začal sloužit jako římskokatolický kostel Panny Marie pomocnice věřících (kościół Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych).
Muzeum lidového stavebnictví v Sanoku je jedno z největších v Polsku a jedno z nejkrásnějších muzeí na otevřeném prostranství v Evropě. Expozice prezentuje stavebnictví etnografických skupin z polsko-ukrajinského pohraničí, východní části Karpat a Podkarpatska (přes 100 dřevěných objektů ze 17.-20. stol.), typické struktury vesnických staveb, zařízení hospodářství, pravoslavné Kostelíky, mlýny, větrné mlýny.

Období

Statistiky

  • 124 fotek
  • 3 se líbí

Fototechnika

Panasonic DMC-GX80

Kategorie a štítky

Nastavení

Nahlásit album
Reklama
Reklama

Pokračujte v prohlížení

Jestli se vám album líbí…

Přihlásit se na Rajče Prohlédnout znovu
Spustit prezentaci Zastavit
TIPZměny uložíte také pokračováním na další fotku či video a zrušíte je klávesou ESC.
Přidejte do popisu štítky (např. #svatba #cestování) a fotku či video tak objeví více lidí.
2018/09 Polsko - Pohoří Biesczady
Komentáře Přidat